Z jakiego powodu ilustracje mieszczące się w książeczkach dla najmłodszych są tak wartościowe?

Posted on 14/02/2023 7:32am

W wypadku wielu różnorodnych wydawnictw, na ich kartkach znajduje się nie tylko tekst, ale również przeróżne zDJęcia, plany czy choćby rysunki. Dla przykładu w opracowaniach dla dzieci pełnią one niezwykle znaczącą funkcje oraz są równie pożyteczne, jak sam tekst.


Dzięki obecnym w publikacjach ilustracjom dziecko jest w stanie poczuć się jak dorosły czytelnik nawet w takiej sytuacji, kiedy nie umie jeszcze samodzielnie czytać. Od kilku dziesiątek lat funkcjonuje formuła, wg której ilustracje, które znajdują się w książkach dla dzieci, są ich pierwszą stycznością ze sztuką. Posiadają więc znaczny wpływ na modelowanie następnych odbiorców sztuki jako takiej. Faktem jest to, że rycina w dużym stopniu może uniezależnić przyszłego czytelnika. Później, gdy dziecko trochę urośnie, zauważa, że jakieś określone np. zwierzątko mogłoby zostać narysowane na różne sposoby, zależnie od konkretnej książki (wydawnictwo purana) oraz danego rysownika. Nie można zapominać, że takie rysunki posiadają też funkcję edukacyjną.


noc kupały
Author: Festiwal Piękna


Spodek
Author: Teatr Collegium Nobilium
Jeżeli dziecko sięgnie po nieznaną sobie dotąd książeczkę, to właśnie dzięki rysunkom będzie mogło samodzielnie poznać fabułę. Ma to bardzo duży wpływ na samodzielność każdego malucha. Ponadto kiedy dziecko ogląda zamieszczone w publikacji ilustracje, łatwiej zapamiętujemy treść takiej książki, zatem możemy porozmawiać z potomstwem o szczegółach fabuły będąc przykładowo w parku.


Możemy wtedy spytać choćby o emocje, które ujawniały się różnym poczynaniom konkretnych postaci książki. To również doskonały okres, żeby wspomnieć o naszych emocjach odnośnie pewnej swojej okoliczności.

Tags: dziecka, emocje, DJ